Under Construction

Relations Between Georgia and the Republic of Albania

Chronology of Diplomatic Relations

Diplomatic relations between Georgia and the Republic of Albania were established on 8 July 1993. Georgia diplomatically covers the Republic of Albania since 1October 2006, through the Embassy of Georgia to the Republic of Turkey.

Georgian Ambassadors to Albania (with residence in Ankara):

  • Irakli Koplatadze (10.06.2013 - to date)
  • Tariel Lebanidze (01.01.2009 - 01.09.2012)
  • Grigol Mgaloblishvili (2006 - 2008)

Albanian Ambassadors to Georgia (with residence in Ankara):

  • Neritan Kolgjini, Charge d'Affairs - ( since October, 2006)
  • Jonuz Begaj - (22.01.2003 - October, 2006);
  • Shaqir Vukaj - (12.10.1998 - 22.01.2003);
  • Arben Cici (termination of mission 12.10.1998).

Fields of Cooperation

Bilateral relations between the two countries are not so active; however, cooperation within the international organizations is successful.

At the same time, two International Agreements are signed between Georgia and Albania that regulate cooperation between the foreign agencies of the two countries and the visa-free travel issues for diplomatic and official passport holders.

In addition, sharing experience regarding successful reforms in the field of Justice represents the significant direction of Georgia-Albanian cooperation.

Useful Links

Ministry of Foreign affairs of the Republic of Albania
President of the Republic of Albania
Parliament of the Republic of Albania
Prime Minister of the Republic of Albania

George Janjghava

Date of Birth: July 24, 1965
Place of Birth: Tbilisi, Georgia

2018 Ambassador of Georgia to the Republic of Turkey
2018 Representative of Georgia to the Organization of Islamic Corporation (OIC) -
(Riyadh, Saudi Arabia)
2014 – 2018 Ambassador of Georgia to the Kingdom of Saudi Arabia, Kingdom of
Bahrain, Sultanate of Oman and the Republic of Yemen - (Riyadh, Saudi
Arabia)
2013 – 2014 Charge d’Affaires of Georgia to Ireland - (Dublin, Ireland)
2009 – 2013 Ambassador of Georgia to the Islamic Republic of Iran and Islamic
Republic of Pakistan - (Tehran, Iran)
2006 – 2009 Ambassador of Georgia to the Arabic Republic of Egypt and Syrian Arab
Republic - (Cairo, Egypt)
2004 – 2005 Research Fellow, Georgian Foundation for Strategic and International
Studies - (Tbilisi, Georgia)
1994 – 2004 Consul-General of Georgia to the R ep u b l ic of Turkey - (Trabzon, Turkey)
1993 – 1994 Head of the State Protocol to the President of Georgia
1992 – 1993 State Adviser on Foreign Relations, State Council of Georgia
1990 Visiting Researcher
School of Oriental and African Studies (SOAS)
University of London, UK.

1989 – 1992 Research Fellow/Lecturer
Department of Economic and Social Geography
Faculty of Geography and Geology

Tbilisi State University
Post-Graduate Researcher
Department of Economic and Social Geography
Tbilisi State University, Georgia

1982 – 1988 Diploma with Honors in Economic and Social Geography
Department of Economic and Social Geography
Faculty of Geography and Geology
Tbilisi State University, Georgia.

1986 – 1987 Pre-Diploma Studies
Cairo University
Arabic Republic of Egypt

Marital Status:
Married with three children

Occupied Territories of Georgia

eVISA portal